Mýty a fakta o LPG

28.03.2018

Článek z www.autotrip.cz


LPG - co je pravda a co ne?

Palivo v podobě LPG vzbuzuje u řady řidičů stále určitou nedůvěru. Řadíte-li se do skupiny řidičů, kteří váhají, zda si nechat tento systém zakomponovat do vašeho benzínového vozidla, přinášíme vám několik praktických informací a pokusíme se vyvrátit několik nejvíc rozšířených mýtů o LPG

Snížení výkonu vozidla

Tento mýtus je mezi motoristy velmi rozšířený, nicméně již dávno neplatí. Při aplikování moderního řešení vás LPG přestavba nepřipraví o žádný výkon, jak je mezi neznalými obvykle zmiňováno. Vliv na to má správné naladění směsi, které ovšem musí provádět zkušení odborníci s letitými dovednostmi v oboru.

Výrazné zvýšení spotřeby

Mezi často opakovaný mýtus patří i údajné zvýšení spotřeby po přestavbě na LPG. Je pravdou, že u starších systémů docházelo ke zvýšení spotřeby až o 10%. U nových systémů přestaveb se ovšem o tak velkém nárůstu spotřeby nedá hovořit. Zpravidla se uvádí možné zvýšení o 2-3% oproti benzínu. Přestavba LPG je proto spojena s velice brzkou ekonomickou návratností. Je tomu tak i proto, že náklady na LPG jsou podle současných cen benzínu a nafty zhruba o 40 % až 45 % pod náklady za benzín.

Nádrž s LPG zabírá místo

V minulosti skutečně byla velká válcová nádrž LPG předmětem, který zabíral v kufru vozu veškeré místo. Dnes již mezi běžné varianty patří umístění toroidní nádrže místo rezervy, kde zůstává skrytá. Rezervu je v tomto případě ovšem nutné nahradit nouzovou sadou.

Konec tankování benzínu

Necháte-li si přestavět vůz na LPG, určitě nevěřte tomu, že již nemusíte tankovat žádný benzín. Ten je využíván při startování automobilu a při jízdě se studeným motorem. Se spotřebou se však budete pohybovat v řádu decilitrů na sto kilometrů. V letním období se LPG aktivuje prakticky okamžitě po nastartování. I tak se ovšem tankování benzínu nevyhnete.

Bezpečnost LPG

Mezi poslední a zároveň nejdůležitější mýtus patří často zmiňovaná bezpečnost. Řidiči v tomto případě mohou být naprosto v klidu, jelikož tlakové nádoby na LPG jsou dnes již velmi odolné vůči mechanickému poškození a vylučují možnost úniku paliva. Dokonce se dá říci, že LPG je dnes mnohem bezpečnější, nežli využití benzínu.